Chociaż przepisy prawa nie określają jednoznacznie, jakie dokładnie parametry techniczne powinno spełniać oświetlenie parkowe, jego zaplanowanie wcale nie jest proste i wymaga dokładnej analizy potrzeb i preferencji przechodniów. Jest to podyktowane głównie faktem, że lampy do parku oprócz swojej podstawowej funkcji, tj. zapewniania dobrej widoczności w godzinach wieczornych, powinny spełniać również szereg innych warunków. Sprawdź, jakie cechy powinno mieć dobre oświetlenie do parku oraz w jaki sposób najłatwiej je zaplanować.

Jakie cechy powinno mieć oświetlenie parkowe?

Dzisiejsze lampy LED do parku to jedno z najwygodniejszych rozwiązań, jakie można sobie wyobrazić. Lampy są energooszczędne, trwałe, wodoodporne, nie nagrzewają się i mogą zostać połączone z nowoczesnymi systemami kontroli światła, np. z fotokomórkami. Z perspektywy użytkownika najważniejszą cechą, jaką powinien charakteryzować się każdy system oświetlenia parku jest zapewnienie bezpieczeństwa. Barwa oraz natężenie światła powinny być zatem dobrane w taki sposób, by móc bez problemu rozpoznawać twarze, dostrzec przeszkody znajdujące się w oddali oraz obiekty poruszające się, np. zwierzęta lub rowerzystów. Dodatkowo światło parkowe powinno zapewniać wysoki komfort wizualny podczas spacerów – powinno sprzyjać relaksowi i być łagodne dla oczu. Tutaj najczęstszym wyborem są lampy parkowe generujące światło ciepłe lub dzienne.

Nowoczesny design lamp parkowych – lampy jako ozdoba

Lampy parkowe stanowią jeden z ważniejszych elementów dekoracji każdego parku. Chociaż jeszcze niedawno wszystkie znakomita większość oświetlenia parkowego wyglądała bardzo podobnie, dzisiaj na rynku zauważyć możemy trend w kierunku lamp designerskich. Klosze dzisiejszych lamp parkowych utrzymane są zazwyczaj w stylu minimalistycznym. Dzięki prostej, a zarazem efektownej formie, lampy podkreślają charakter miejsca, nie przytłaczając go. Oprócz klasycznych lamp słupowych w parkach coraz częściej spotykamy również dodatkowe światło dekoracyjne, które zdobi fontanny, nasadzenia, mostki oraz inne godne uwagi obszary. Dzięki nim parki nocą prezentują się niejednokrotnie jeszcze ciekawiej niż za dnia.

Na jakie parametry techniczne zwrócić uwagę?

Oświetlenie LED do parku powinno być przede wszystkim trwałe oraz bezawaryjne. Ważny jest nie tylko odpowiedni dobór samego źródła światła, jak również obudowy, która powinna zapewniać odpowiednią szczelność oraz wytrzymałość na zmieniające się warunki atmosferyczne, w tym ulewne deszcze, niskie temperatury oraz upały. Minimalna zalecana klasa odporności, która poradzi sobie w takich warunkach to IP65.


Warto również zwrócić na deklarowaną przez producenta żywotność lamp parkowych – im dłuższa, tym rzadziej potrzebna będzie wymiana. Ciekawym aspektem jest również gwarancja na oświetlenie parku. Chociaż zwykle w przypadku zakupu firmowego wynosi ona 12 miesięcy, najlepsi producenci oferują dłuższe okresy bezpłatnych napraw, np. gwarancję 5-letnią.

Planowanie oświetlania parkowego

Zamawiając oświetlenie do parku, warto postawić na firmę, która kompleksowo zajmie się realizacją zlecenia, w tym nie tylko przygotuje nie tylko kosztorys, ale również zaproponuje optymalne rozmieszczenie punktów świetlnych oraz dobór technologii. Dzisiejsze oświetlenie nie musi opierać się wyłącznie na standardowych lampach podłączonych do zasilania. Coraz popularniejszym rodzajem oświetlenia parkowego są lampy LED zasilane panelami słonecznymi. Zarządcy parków chętnie stawiają również na inne niezwykle energooszczędne rozwiązanie, a mianowicie automatyczne dostosowane natężenia światła do ruchu. W ten sposób, jeżeli w danej części parku nie ma nikogo, światło świeci słabiej, przynosząc dodatkowe oszczędności.


Jeżeli potrzebujesz pomocy w zaprojektowaniu i doborze lamp LED do parku, skontaktuj się z nami już teraz! Nasi specjaliści bezpłatnie pomogą Ci wybrać optymalne rozwiązania dopasowane do potrzeb konkretnej lokalizacji, by ostateczny efekt zachwycił wszystkich odwiedzających.