Iluminacja architektoniczna – w jaki sposób oświetlenie może wpływać na odbiór budynku?

Dobrze przemyślana iluminacja budynku możne znacznie podwyższyć jego walory estetyczne nocą i wyróżnić go spośród innych. Niestety, jej zaprojektowanie nie zawsze jest łatwe, a nieumiejętne rozmieszczenie źródeł światła może wręcz pogorszyć wizualny odbiór budynku. Na co należy zwrócić uwagę oświetlając budynek? Jakie są najczęstsze techniki stosowane w iluminacji obiektów? W jaki sposób przebiega projektowanie oświetlenia zewnętrznego?

Oświetlenie budynku i jego rola

W przeszłości bardzo często oświetlenie budynku z zewnątrz było uważane za niepotrzebny wydatek, który nie przynosi żadnych korzyści. Dzisiaj iluminacja obiektów jest sposobem na zwiększenie atrakcyjności wizualnej budynku oraz poprawienie jego odbioru, dlatego inwestorzy coraz częściej świadomie się na nią decydują. Wiele odnowionych budynków, np. kamienic, zabytkowych i nowoczesnych hoteli, galerii handlowych itp., wyróżnia się na tle innych budynków właśnie swoim oświetleniem, które znacznie urozmaica zabudowę nocą.

Rodzaje iluminacji obiektów

Jeżeli chodzi o podstawowe metody iluminacji architektonicznej, to najczęściej stosujemy jeden z dwóch rodzajów podświetlenia: zalewowe lub punktowe. Metoda zalewowa polega na takim rozmieszczeniu źródeł światła, by obiekt oświetlony był jednolicie. Sprawdza się ona w szczególności przy budynkach wielkogabarytowych, które możemy obserwować ze znacznej odległości. W przypadku budynków mniejszych lub takich, w których chcemy zaakcentować ich poszczególne części, lepszym wyborem będzie iluminacja punktowa. W tym przypadku źródła światła są zazwyczaj montowane bezpośrednio na elewacji budynku. W ostatnich latach dużą popularność zdobywają również oprawy dogruntowe.

Jak oświetlić fasadę budynku?

Oświetlenie budynku powinno być nie tylko ładne, ale również praktyczne. Musi być zaprojektowane w taki sposób, by nie przeszkadzać osobom, które przebywają wewnątrz i jednocześnie nie męczyć wzroku obserwatorów. Bardzo ważne jest zatem przemyślane rozmieszczenie punktów oświetleniowych oraz dobór takiej barwy światła, która nie zaburza efektu wizualnego. Czasami oświetlany obiekt może mieć pewne mankamenty lub niedoskonałości z zewnątrz, rolą oświetlenia powinno być ukrycie ich, a nie uwidocznienie. Wielu inwestorów decyduje się na światła w układzie RGB, pozwalające na zmianę koloru oświetlenia, co z kolei umożliwia dostosowanie wyglądu iluminacji do danych okoliczności czy pory roku.

Projekt iluminacji architektonicznej

Każdy projekt iluminacji obiektu powinien być stworzony na podstawie tego, jak wygląda otoczenie danego budynku. Projektant powinien wziąć pod uwagę oświetlenie sąsiadujących budynków i stworzyć iluminację, która będzie z nim współgrała. Dobór kątów świecenia również ma tutaj ogromne znaczenie. Ważne jest również spełnienie kryteriów techniczno-ekonomicznych dla inwestycji.


Dzięki światłom LED, oświetlenie obiektów nie generuje takich kosztów jak w przeszłości, a inwestor może jeszcze przed jego instalacją poznać szacunkowe koszty operacyjne. Dobrym pomysłem jest również wybór takiego systemu, który będzie automatycznie włączać się po zmroku. Jeżeli teren obiektu jest rozległy, projekt iluminacji budynku może obejmować również oświetlenie otaczającej go zieleni, które również powinno być spójne z całością.


Jeśli chciałbyś oświetlić swój budynek i zobaczyć jak wyglądałby z gotową iluminacją, skontaktuj się z nami, a my wykonamy pomiary na miejscu i przedstawimy Ci kompletny projekt oświetlenia zupełnie za darmo!