Klasy efektywności energetycznej oświetlenia

Jednym z czynników, które mają wpływ na wybór urządzenia elektrycznego, jest klasa energetyczna. Nieustanny rozwój urządzeń wpływający m.in. na coraz mniejsze zużycie energii sprawił, że Unia Europejska postanowiła wprowadzić nowe klasy efektywności energetycznej, które nie ominęły również oświetlenia. Sprawdź, jak wyglądają nowe etykiety energetyczne oraz co oznaczają znajdujące się na nich klasy.

Nowe etykiety energetyczne

Oznaczenia grup energetycznych na produktach pozwalają w łatwy sposób wybrać sprzęt, który charakteryzuje się niskim poziomem poboru energii. Obowiązująca przez wiele lat klasyfikacja, w której najbardziej energooszczędne sprzęty otrzymywały klasy A++ oraz A+++, nie jest już aktualna, o czym wielu użytkowników jeszcze nie wie. Wprowadzone w 2021 roku nowe klasyfikacje wprowadzają nowe klasy od G do A. Oprócz tego wymagają od producentów zamieszczenia kodu QR na etykiecie.

Jeśli chodzi o sprzęt RTV i AGD to nowe etykiety obowiązują w UE już od 1 marca 2021. Nowe oznakowanie oświetlenia jest obowiązkowe od 1 września 2021 roku.

Kategorie efektywności energetycznej

Nowe etykiety znajdujące się na urządzeniach eklektycznych oraz lampach mogą być początkowo mylące. Sprzęty, które w poprzedniej klasyfikacji były oznaczone grupami od A do A+++ obecnie mieszczą się w grupach od F do B. Mniej wydaje sprzęty, które kiedyś przynależały do klas C-F, są natomiast sklasyfikowane w kategorii G. Klasy A i B zostały natomiast zarezerwowane dla najbardziej energooszczędnych technologii, które nie są jeszcze dostępne.

Nowa klasyfikacja klas energetycznych sprawia, że nawet nowoczesne i bardzo wydajne lampy LED mogą być oznaczone klasą E lub F.

Co jeszcze znajduje się na etykiecie?

Nowe klasy energetyczne to jednak nie wszystko, co powinno znaleźć się na etykiecie. Na szczególną uwagę zasługują kody QR, które po zeskanowaniu przenoszą użytkownika sprzętu na stronę internetową z informacjami na temat zakupionego produktu. Kody QR są ściśle związane z Europejskim Rejestrem Etykiet Energetycznych, który gromadzi w jednym miejscu dokumentacje techniczne dotyczące produktów z różnych klas energetycznych. Na każdej etykiecie znajduje się również informacja o zużyciu energii elektrycznej wyrażona w kWh na 1000 godzin w trybie włączenia.

Na co zwrócić uwagę czytając etykiety energetyczne oświetlenia?

Sprzęty RTV i AGD, dla których nowe etykiety obowiązują od 1 marca 2021, mogą być sprzedawane klientom ze starymi etykietami tylko do 1 grudnia 2021 roku. Od tego dnia na każdym urządzeniu musi znaleźć się już nowa etykieta. Sprawa wygląda nieco inaczej w przypadku lamp. Tutaj producenci oświetlenia i sprzedawcy mają znacznie więcej czasu na zmianę etykiet, a datą graniczną jest 28 lutego 2023 roku. Podczas zakupów warto więc zachować uwagę, ponieważ możliwa jest sytuacja, w której bardzo podobne produkty w jednym sklepie będą miały etykiety z różnymi oznaczeniami.

Wprowadzenie nowych etykiet na oświetleniu oraz sprzętach AGD i RTV ma na celu budowanie świadomości energetycznej u konsumentów, co jest niezwykle ważne w czasach dynamicznie rosnących cen energii oraz większego zwracania uwagi na ekologię, jak i wpływ człowieka na zmiany klimatu. Zmieniając swoje dotychczasowe oświetlenie na to oferowane przez naszą firmę dajesz jasny komunikat, że zależy Ci na dobru planety oraz przyszłych pokoleń, a przy okazji możesz zaoszczędzić jeszcze spore pieniądze.

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej jak nowe oświetlenie w Twojej firmie lub instytucji może pomóc Ci osiągać zakładane cele skontaktuj się z nami, a my z chęcią doradzimy wykorzystując naszą wiedzę i doświadczenie.